Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Pieniążkowicach

Mały naukowiec

Utworzono dnia 25.06.2021

Mały Naukowiec- zajęcia innowacyjne, 2020- 2021

 

    Kierując się doświadczeniami zdobytymi podczas realizacji zajęć innowacyjnych w roku 2019/ 2020 oraz  zdaniem dzieci uczestniczących , rodziców i nauczycieli zainteresowanych tematyką, postanowiłam kontynuować wprowadzoną innowację pedagogiczną również w roku szkolnym 2020/21 pt.: „Mały Naukowiec 2 – obserwuję , działam i rozumiem”, Zostały nią objęte wszystkie dzieci 5 i 6- letnie oddziału przedszkolnego w Dziale.

   Głównym celem innowacji było rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającego świata przyrody oraz nauczenia ich prowadzenia obserwacji, zadawania pytań i wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów oraz zjawisk przyrodniczych.

    Innowacyjność pedagogiczno - metodyczna polegała  na wprowadzeniu metodą zabawową, twórczych zajęć w przedszkolu z elementami eksperymentowania, badania, odkrywania, obserwowania, doświadczania, stawiania pytań i formułowania odpowiedzi. Nauczyciel kierował aktywnością dziecięcą, zaspokajając ich naturalne potrzeby poznawcze, ciekawość. Tworzył sprzyjające warunki wspólnej i zgodnej twórczej zabawy oraz stwarzając warunki do nauki przez odkrywanie, doświadczanie oraz przeżywanie. Doświadczenia i zabawy ściśle były powiązane z zaplanowanymi zajęciami programowymi, powiązane były  z realizowanymi kręgami tematycznymi. Umożliwiały rozszerzenie wiedzy i zdobycie rozmaitych umiejętności dzieciom.

Eksperymenty podzielone zostały na części, związane z obserwacjami żywiołu powietrza, wody i ziemi, a były uzupełnieniem zajęć programowych realizowanych w grupie 5, 6- latków.

   Przykładowe  zabawy dydaktyczne, eksperymenty:

„Odkrywamy, co jest w powietrzu rurką i lusterkiem”,  „Wędrówki powietrza” „Podróże powietrznego bąbelka”, „Powietrze ma moc zatrzymać tłok”, „Powietrze ma moc unieść ciężary”, „Powietrze ma moc wystrzelić kulkę”, „Rozgrzane powietrze rozmawia” , „Rozgrzane powietrze dmucha balonik”, „Zaskakujące powietrze”, „Woda szukająca balonika” „Woda jest także ciałem stałym-staje się pułapką, unosi się po samej sobie, da się złapać na wędkę, drąży tunele”,  „Pojedynek wody i powietrza”, „Niezdecydowana kropla”, „Ile jest naprawdę kolorów?”,  „Odkrywanie kolorów: czy czarny jest czarny? Kolory, które rozgrzewają”, „A może by tak coś zamieszać? -robimy bąbelki, solny transport”, „Zmieniająca się ziemia-przez powietrze, przez wodę, przez chemię”, „Rejestrujemy trzęsienie ziemi”, „Wybuch wulkanu od zewnątrz i wewnątrz”.

Co dały te zajęcia?

Sporo przyjemności i zabawy, a oprócz tego, poszerzyły  wiadomości dzieci o zjawiskach fizycznych, chemicznych i przyrodniczych.

 Motywowały  dzieci do samodzielnych obserwacji i własnych odkryć , wyrabiały umiejętności organizowania i planowania pracy, nawyku wykonywania jej do końca. Pobudziły i ukierunkowywały  ciekawość dzieci.

W trakcie zajęć powstawał  i systematyczne był uzupełniany kącik badawczo- konstrukcyjny, w którym zostały zgromadzone potrzebne materiały i narzędzia do zabaw badawczych, powstawała prezentacja z przeprowadzonych eksperymentów, która służyła jako rodzaj instrukcji do zajęć, porządkowała doświadczenia, pozwalała przywołać dotychczasowe zagadnienia, a także mini album ze zdjęciami. Dzieci z przeprowadzonych eksperymentów zdały krótką relację zaproszonym gościom podczas uroczystego pożegnania sześciolatków, co pozwoliło rodzicom ocenić przydatność i stopień zapamiętania oraz zrozumienia badanych zjawisk przez dzieci.

 

Czy zajęcia się podobały- sami zobaczcie na załączonych zdjęciach! J

 

Tekst i autor innowacji: Kinga Jędrol

Naukowcy

Utworzono dnia 30.06.2021, 10:20

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny