Rajd Duszy Szaroty

Utworzono dnia 13.10.2023

Rajd Bolesława Duszy „Szaroty”

W piątek, 22.09.2023 r., odbył się rajd edukacyjny na Żeleźnicę pn. Rajd Bolesława Duszy ps. „Szarota” – w 80. rocznicę jego  śmierci. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych z Raby Wyżnej, Harkabuza, Odrowąża, Podszkla, Starego Bystrego, Czerwiennego oraz liczna reprezentacja z naszej szkoły – uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami: panią Zofią Fryźlewicz, panią Katarzyną Kurcz, panią Melanią Kwosek i panią Małgorzatą Ziębą.

Już drugi raz nasi uczniowie wędrowali na szczyt królowej Beskidu Podhalańsko-Orawskiego – Żeleźnicę – pod wodzą niestrudzonego przewodnika – pana Pawła Gacka z Rokicin Podhalańskich. Szliśmy niebieskim szlakiem, a towarzyszyli nam zaprzyjaźnieni uczniowie ze szkół w Starem Bystrem i Czerwiennem.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w intencji Bolesława Duszy ,,Szaroty” i jego podkomendnych oraz rodziców, którą odprawił ks. Jan Luberda (proboszcz z Odrowąża Podhalańskiego) wraz z zaprzyjaźnionym księdzem, który na co dzień pracuje we Włoszech. Oprawę muzyczną i modlitwę wiernych przygotowali nasi uczniowie wraz z młodzieżą z Czerwiennego.

Po zakończonej mszy świętej i zejściu z Żeleźnicy na uczestników rajdu czekała partyzancka grochówka i zimne napoje. Na polanie 200-osobowa grupa rajdowa została podzielona na patrole. Rozegrano gry terenowe. W międzyczasie odbyła się parada pojazdów militarnych i prezentacje wojskowe w wykonaniu Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” i uczniów Prywatnej Szkoły Średniej im. prof. Jana Venuleta. Przybliżyli oni młodym uczestnikom życie partyzanckie w dawnych czasach. Testy historyczne i bieg patriotyczny z zadaniami militarno-sprawnościowymi wyłoniły najlepszych uczestników, którzy otrzymali puchary i medale. Niestety, w tym roku nasi uczniowie znaleźli się poza podium, ale liczymy na to, że za rok będzie lepiej! ;)

Serdecznie dziękujemy panu Janowi Dudorowi z Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” za zorganizowanie rajdu i zaproszenie naszej szkoły do udziału w nim. Mamy nadzieję, że idea tak ważnego wydarzenia będzie rokrocznie kontynuowana.

Małgorzata Zięba

Rajd